Jak czyścić skórę?

marco pelle

Użytkowanie czyszczenie pielęgnacja

Skóra w trakcie obróbki w garbarni zostaje odpowiednio spreparowana z wykorzystaniem wielu substancji nawilżających, które nadają jej miękkość i elastyczność.
Wraz z upływem czasu jednak konieczne staje się ich uzupełnianie. Dlaczego? Skóra wygarbowana nie ma zdolności do regeneracji tak jak żywa tkanka. Należy jej w tym pomóc.

czyszczenie – wodą – za pomocą lekko zwilżonej gąbki, bez żadnych środków chemicznych.
konserwacja – środkami dostępnymi w naszej ofercie.

Użytkowany wyrób skórzany poddawany jest działaniu kilku szkodliwych czynników takich jak: wpływ temperatury otoczenia – nasłonecznienie, grzejniki, a także wpływ soli zawartych w pocie ludzkim i zwierzęcym (w przypadku zwierząt także w ślinie).

Przy jasnych skórach należy szczególnie uważać na tkaniny typu Jeans (niektóre z nich mogą farbować). Nie podlega to reklamacji. Sól oraz temperatura powodują przesychanie skóry co z czasem prowadzi do jej twardnienia, a następnie powstania pęknięć, zwłaszcza w miejscach mocno naprężonych i narażonych na styczność ze skórą ludzką lub włosami. Dodatkowo niefachowe czyszczenie skór z wykorzystaniem np. popularnych domowych środków piorących i czyszczących przyczynią się także do jej dalszej degradacji.

RAZ NA TYDZIEŃ – ODKURZANIE

Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne odkurzanie (dotyczy to zwłaszcza mebli), co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zwykle odkurzamy i sprzątamy domy w cyklu tygodniowym i właśnie wtedy zalecamy także poświęcenie kilku minut na odkurzenie skórzanych mebli. Zalecane jest odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz) lub gąbką lekko zwilżoną preparatem czyszczącym.

2-4 RAZY W ROKU

Należy wykonywać pełne zabiegi czyszcząco-konserwujące z wykorzystaniem zestawów pielęgnacyjnych. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy (maksymalna trwałość powłoki impregnującej).

CZYSZCZENIE

W trakcie czyszczenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki itp.) Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu, a nie tylko jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o płukaniu gąbki używanej do czyszczenia. Możecie przekonać się jak brudna była skóra jeśli przygotujecie pojemnik z czystą wodą do płukania gąbki. Wykorzystanie gąbki i piany jest najbardziej efektywnym czyszczeniem – gąbka doskonale układa się do porów skóry, a piana penetruje, spulchnia i wiąże zabrudzenia.

KONSERWACJA

Po każdym skończonym czyszczeniu należy pokryć skórę kremem, aby zapewnić właściwą ochronę przed wodą, olejami i alkoholem. Krem nakłada się miękką bawełnianą ściereczką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o których była już mowa przy czyszczeniu. Krem ochronny konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę (paroprzepuszczalną). Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni. Jest wskazane, aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. W wypadku skór już używanych program pielęgnacyjny pozwala na zahamowanie procesu niszczenia skóry oraz na jej dalsze zabezpieczenie.

CENNE PORADY

Nie ustawiaj skórzanych mebli blisko grzejnika lub innego źródła ciepła. Upewnij się, że minimalna odległość
wynosi 20-30 cm.

Chroń meble skórzane przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Wszystkie materiały płowieją z czasem pod wpływem promieniowania.

Utrzymuj skórzane meble w czystości. Odkurzaj lub wycieraj je gąbką lekko zwilżoną preparatem. Najlepiej raz w tygodniu.

Stosuj program pielęgnacyjny 2 razy do roku lub częściej w miarę potrzeby. Czyść skórę preparatem. Czyszczenie gąbką i pianą jest wydajne i efektywne.

Zachowaj miękkość i atrakcyjny wygląd swoich mebli. Po każdym czyszczeniu używaj preparatu odżywczego, nawilżającego i impregnującego przed wodą, alkoholem i olejami.

Wykorzystuj tylko gwarantowane preparaty do skór. Zwykłe domowe
środki czyszczące mogą spowodować wiele szkód i drogich napraw.

Projekt i realizacja: